دکتر پرویز رجبی

مفاخر و مشاهیر قوچان

دکتر پرویز رجبی

در بهار سال ۱۳۱۸ در روستای امامقلی، حدود ۴۰ کیلومتری قوچان، به دنیا آمد. کودکی را در زادگاه پدرش در روستای «آق‌کند»، بین میانه و زنجان سپری کرد و در همان‌جا به مدرسه‌ی ابتدایی رفت. وی در مشهد دیپلم گرفت و به استخدام اداره‌ی فرهنگ قوچان (آموزش و پرورش کنونی) درآمد. در سال ۱۳۳۸ به تهران آمد و در بانک صادرات استخدام شد و تا ۱۳۴۲ در آن بانک کار می‌کرد.
دکتر پرویز رجبی در سال ۱۳۴۲برای ادامه‌ی تحصیل به آلمان رفت و در سال ۱۳۴۹ با مدرک دکتری از دانشگاه «گوتینگن آلمان» به ایران بازگشت و پس از آن به استخدام دانشگاه اصفهان درآمد و بعد از مدتی توسط ساواک اخراج شد. پس از اخراج از وزارت علوم و آموزش عالی در سال ۱۳۵۱سرانجام مرکز تحقیقات ایران‌شناسی را تأسیس کرد. او در ۱۳۶۷ مجدداً به آلمان رفتند و به مدت شش سال به تحقیق و تدریس در دانشگاهای «ماربورگ» و «گوتینگن» مشغول بود. در ۱۳۷۳ به ایران بازگشت و ریاست بخش ایران‌شناسی دایرهالعمارف بزرگ اسلامی را تا حدود پنج سال پیش به عهده گرفت.
پرویز رجبی در ۱۳۷۹ براثر سکته مغزی و فلج شدن نیمی از بدنش خانه‌نشین شد، اما هم‌چنان به کار تحقیق و ترجمه اشتغال داشت. در پاییز و زمستان ۱۳۸۹ یک دوره سخت بیماری و شیمی‌درمانی را تحمل کرد و سرانجام شامگاه  ۲۱ بهمن ماه ـ از دنیا رفت.
وی در فاصله‌ی سال‌های ۱۳۵۸ تا ۱۳۶۱ مدیر مسئول و سردبیر مجله‌ی «فردای ایران» نیز بود، او همچنین چند سال‌ در دانشگاه شهید بهشتی تدریس می‌کرد. به گزارش ایسنا، از جمله آثار منتشر شده توسط وی می‌توان به «هزاره‌های گمشده»، «سده‌های گم‌شده»، «ایران‌شناسی»، «تاریخ ایران در دوره ایلامی»، «تاریخ ایران در دوره سلوکیان و اشکانیان»، «کریم خان زند و زمان او»، و «از زبان داریوش» اشاره کرد.
همچنین کتاب‌هایی مانند «کویر ایران»، «مارکوپولو در ایران»، «شهریاری ایران» و «هنر جهان اسلام» از جمله آثاری هستند که توسط وی ترجمه شده است.

در نهایت دکتر پرویز رجبی؛ تاریخ‌دان، مترجم، نویسنده، ۲۱ بهمن ماه ۱۳۹۰ ـ به دلیل عوارض ناشی از سرطان در منزلش درگذشت.

روحش شاد و یادش گرامی باد.

 

 


آثار وی :

یک وجب دیوار

کریم خان زند و زمان او

ما عسل ایرانی

حکایت سرزمین من


سفرنامه اون ور آب

میراث ملی، بار امانت و قند پارسی

خبردست اول

بی عنوان

آدمیت را سند ملیت و هویت قومی بدانیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *