بزرگترین کارخانه دوچرخه سازی خاورمیانه رسما تعطیل شد

به گزارش قوچان خبر، مجمتع بزرگ دوچرخه سازی قوچان که در ۲۲ مهرماه ۱۳۷۷با ظرفیت تولیدی ۳۰۰هزار دستگاه دوچرخه در سال به بهره برداری رسیدو از آن بعنوان بزرگترین کارخانه دوچرخه سازی خاورمیانه و همچنین شناسنامه اقتصادی قوچان یاد می شد، طی نامه ای از سوی مالک کارخانه به اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی قوچان رسما تعطیل اعلام شد.
یونس ضیائی، رئیس شورای کارگری مجتمع دوچرخه سازی قوچان در گفتگو با قوچان خبر گفت: این کارخانه طبق نامه مالک کارخانه از تاریخ ۱۲ اسفند ماه سال جاری رسما تعطیل و ۴۰ کارگر باقی مانده در این واحد تولیدی رسما بیکار شدند.
وی با اشاره به عدم پرداخت حقوق و معوقات کارگران توسط کارفرما گفت: حقوق کارگران این کارخانه ۲۲ ماه پرداخت نشده،همچنین ۲۵ ماه بیمه واریز نشده و طی سه سال اخیر هیچگونه پاداش و عیدی نیز به کارگران پرداخت نشده است.
وی افزود:متاسفانه کارفرما با سواستفاده از برخی موضوعات مطرح شده در کمیسیون کار و کارگری قوچان که حتی بصورت رسمی به صورتجلسه تبدیل نشده، با ارسال نامه ای به اداره کار، تعاون و رفاه اجتماعی،رسما تعطیلی کارخانه را طبق مصوبه این کمیسیون اعلام کرده است.
رئیس شورای کارگری کارخانه آساک دوچرخ با بیان اینکه مدیریت این مجتمع هیچگونه اراده و تصمیمی برای راه اندازی مجدد این واحد صنعتی ندارد، خاطر نشان کرد: انصاف نیست که پس از ۲۰ سال تلاش صادقانه در این کارخانه، در شب عید و ایام پایانی سال در چنین وضعیتی قرار بگیریم و شرمنده خاناوده خود شویم.
ضیائی تصریح کرد: با توجه به نیمه تعطیل بودن کارخانه طی سال های اخیر، در صورت اقدام برای بیمه بیکاری نیز حداقل حقوق ممکن پس از اردیبهشت و یا خردادماه سال آینده به کارگران پرداخت خواهد شد که به دور از انصاف است.
وی با اشاره به دریافت ۶۰ میلیارد ریال تسهیلات توسط مالک کارخانه طی ماه های اخیر برای راه اندازی مجدد کارخانه گفت: ۲۰ درصد از این تسهیلات بانکی یعنی حدود ۱۲ میلیارد ریال بصورت ریالی به وی پرداخت شد تا معوقات کارگران و کارخانه پرداخت شود اما متاسفانه فقط ۱۰ درصداز این مبلغ و حدود ۱۲۰ میلیون تومان از معوقاتکارگران پرداخت شد.
این کارگر کارخانه آساک دوچرخ تصریح کرد: طبق گفته مسئولین ۸۰ درصد تسهیلات نیز برای خرید قطعات هزینه شده که سه محموله آن وارد کارخانه شد و ۵ تا ۷ محموله دیگر به دلیل بدهی مالیاتی مالک کارخانه در گمرگ توقیف شده است.
وی با اشاره به مشکل مدیریتی این کاخانه گفت: بنده معتقد هستم اگر ۱۰۰ میلیارد تومان دیگر نیز به این فرد تسهیلات پرداخت شود باز هم وی اراده ای برای تولید نخواهد داشت.
ضیایی با بیان اینکه دیگر سازمان و مسئولی نمانده که برای پیگیری مشکلاتمان نامه ای ننوشته باشیم، تصریح کرد: مسئولین محترم چرا اجازه داده اند که این فرد هر طوی که دلش بخواهد عمل کند و همه را دور بزند، آیا بی توجهی به مشکلات کارگران و عدم پرداخت ۲۲ ماهه مطالبات، مسلمانی است؟
رئیس شورای کار و کارگری کارخانه دوچرخه سازی بابیان اینکه گویا مالک این واحد صنعتی ۲ ماه است که متواری شده است، گفت: انصاف و مسلمانی نیست که کارگران پس از ۲۰ تا ۲۵ سال سابقه وعدم دریافت ۲۲ ماه حقوق، اخراج شوند.
انتهای پیام/

Source: اخبار قوچان

یک نظر ارسال کنید