استاد حاج محمد حسین یگانه

مفاخر و مشاهیر شهرستان قوچان

محمد حسین یگانه :

استاد حاج محمد حسین یگانه فرزند رمضان در سال۱۲۹۷در روستای داغیان از توابع قوچان دیده به جهان گشود .تحصیلات ابتدایی خود را در مکتب خانه گذراند و مدرک ششم نظام قدیم را در همان روستا گرفت، استاد یگانه در کنارکار کشاورزی  به آرایشگری و طبابت سنتی نیز مشغول بود.

وی در ایام جوانی قریه داغیان را ترک کرد ودوران جوانی خود رابه مدت هفت سال در روستای تیتکانلو به سر برد. در آن روزگار استاد آشنایی مختصری داشت و به سبک قدیم تار می نواخت، از قضا مهمان نا آشنایی به خانه او می آید در حالی که استاد یگانه مشغول تار زدن بود ،تار را از او گرفته و کوک می کند و یک پنجه می نوازد ،چنان که استاد تار زدن خود را فرا موش می کند واین مهمان نا آشنا خودرا (جوزانی)معرفی می کند حاج محمد حسین تا آن زمان نام استاد جوزانی رازیاد شنیده بود اما هیچ وقت خودش را ندیده بود و مشتاق دیدار ایشان بود. همین دیدار باعث شد ، یگانه به مدت سه ماه شاگرد استاد جوزانی شود و نواختن تار را ماهرانه واستادانه از او فرا بگیرد .

حتی برای مدتی هم برای کاسبی به جوزان رفت ودر آن جا دختر استاد محمد جوزانی را برای برادرش حاج رضا خواستگاری کرد.

استاد علاوه بر نواختن دو تار دارای صدای گرم و رسایی بود ، به ویژه وقتی ایشان در کار نمایشگری محلی از قبیل : شبیه خوانی ، هیا ت مذهبی و…….همراهی می کرد . همچنین با هنر نقالی آشنایی کامل داشت وشاهنامه فردوسی را به خوبی می خواند.

بعد ها استاد یگانه برای ادامه زندگی از روستای تیتکانلو به قوچان مهاجرت کرد وبه شغل آرایشگری مشغول شد ایشان دارای ۱۱ فرزند است و نواختن تار را به بچه های خود اموخته است تا این سنت در میان خانواده ازبین نرود. از فرزندان او حمید رضا ،موسی رضاو استاد محمد یگانه این هنر را دنبال کردند. از دیگر شاگردان او استاد سعید تهرانی زاده و استاد علی آلمه جوغی را می توان نام برد.

استاد یگانه در نواختن مقام شاه خطایی که از ساخته های خودشان می باشد و معروف به شاه خطایی زارنجی است استاد مسلم بوده وبعد از فوت ایشان نیز هنوز کسی ننواخته است . ایشان دارای مقام های دو بیتی مخصوص بوده که این مقام ها بیشتر گویای حامی حای واحوال شناسی بوده است . بیشتر این اشعار به زبان ترکی ویا کردی با نواختن دو تار خوانده می شدو همچنین مقام بیات که ازمقام ها ی معروف دو تار است در میان نوازندگان ،استاد یگانه به مقام بیات معروف است.

نمونه ای از اشعاری که هنگام نواختن تار می خواند:

تو زبان نغمه را تغییر روشن میزنی             بر جنون عندلیب باغ دامن می زنی

نغمه تار تو عاقل می کند دیوانه را           پرده های شوقی راشیواو روشن میزنی

جام شیرین محبت می دمی دیوانه را        ساز را به هررضای هو به شیون میزنی

من غریقی درد ورنجم در طریق عاشقی  تو قدم در ساحل وصحرای ایمن میزنی

ای بزرگ استاد قوچانی نوای تار را         همچولحن جویباران وقت رفتن میزنی

خوش ازسر میبردهو واژه وآهنگ تو  بانگ حقی را خوش به میل وطبع روشن میزنی

مهمترین اتفاقی که در دوران زندگی استاد برایش پیش آمد اسیری پسرش موسی الرضا بود که مدت سه سال در اسارت حکومت بعث عراق بود . وی در این مدت نور چشمانش را از دست دادو در غم واندوه بسیار به سر برد. چنانکه موقع نواختن دو تار آثار غم واندوه در چهره اش هویدا می شد.

استاد یگانه پس از یک عمر تلاش و کوشش در ۲۹ /۴/۱۳۷۱ شمسی جهان خاکی را وداع گفت ودر باغ بهشت قوچان به خاک سپرده شد.

استاد یگانه در جشنواره ها و برنامه های مختلف مو سیقی شرکت داشته ومقام هایی نیز نایل آمد که عبارت اند از :

۱-شرکت در جشنواره شیراز ودر یافت مدال طلایی این جشنواره

۲-شرکت در جشنواره ملوس در مشهد و کسب مقام نخست در موسیقی محلی

۳-شرکت در محافل خانه فرهنگ و هنر در تهران ودیگر شهرستانها

یک نظر ارسال کنید